Kediler Mamasını Neden Örter?

Buğdaylı Ayran Çorbası Nasıl Yapılır?

Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

Kolay Yayla Çorbası Yapılışı

Bireysel Emeklilik Kesintisi Ne Kadar Olacak?

Güncel 4 Ocak, 01:00'de eklendi

Bireysel Emeklilik Kesintisi Ne Kadar Olacak?

 

01.01.2017 tarihi itibari ile hükümet tarafından çalışanlara yönelik zorunlu bireysel emeklilik sistemi mecburiyeti getirildi. 2018 yılına kadar çalışan herkes bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. İleriye yönelik olarak çalışanların birikim yapmalarını hedefleyen bu sistem ile herkes bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. Çalışanların aklında şu anda tek soru var. Maaşımdan ne kadar bes kesilecek? Çalışanlar yeni yıl maaşları ile beraber bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. Maaşımdan ne kadar bes kesilecek diye merak edenler için söyleyelim maaşlardan prime esas miktarın yüzde 3 oranında kesinti yapılacak.

 

           Maaşımdan ne kadar bes kesilecek sorusu netlik kazandı. Çalışan herkesin maaşından %3 oranında kesinti yapılarak bu şekilde bir birikim yapmaları sağlanacak. Bu sistemin geliştirilmesindeki amaç insanların geleceğe dair birikimlerinin olması ve insanların ilerde emekli oldukları takdirde güzel bir birikime sahip olmalarının sağlanmasıdır. Devlet tarafından her yıl ödenen bes miktarının %25’i civarında ek ödeme yapılmakta ve bunun yanında zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara bir defaya mahsus olarak 1.000 Türk lirası ek ödeme yapılmaktadır. Bu şekilde çalışanların sistemden çıkmaması için teşvik veren devlet insanların gelecekte ellerinde birikimlerinin olması için bu sistemi geliştirmektedir.

 

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 yılı itibari ile yürürlüğe girdi. 1 Ocak ve 1 Nisanda kademeli olarak geçiş yapılacak sisteme 2018 yılına kadar çalışan herkesin dahil edilmesi planlanıyor. Sistemden iki ay içerisinde cayma hakkı mevcut.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.