İki Kişilik Pizza Hamuru Tarifi

2 Kişilik Kakaolu Islak Kek Tarifi

Kabak Nasıl Haşlanır?

Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Mikrodalgada Isıtılmaması Gereken 6 Gıda

Ekonomi, Kadın, Yaşam 24 Ocak, 08:00'de eklendi

 

Mikrodalganın pratikliğine söylenecek söz yok. Yalnız bazı lezzetli ve besleyici gıdaların besin değerlerini fazlasıyla düşürebiliyor. Tekrar ısıtılıp tüketilen gıdalar vücudunuzda ciddi problemlere yol açıp, gıda zehirlenmesine kadar gidebilliyor. Bu gıdaları mümkün oldukça hazırladığınız gibi tüketmeniz öneriliyor.

İşte o gıdalar;

1. Patates

 

Patetesi hazırladığınız gibi tüketmeniz sağlınız açısından önemlidir. Ayrıca pişirilmiş patates folyo içinde bekletilmemelidir. Tekrar ısıtılan patates lezzetini ve tadını kaybeder. Eğer patates yeniden ısırılıp tüketilirse botulizm hastalığına neden olabilir.

 

2. Kereviz

Kereviz oldukça faydalı bir besindir. Özellikle kereviz çorbası hem çok lezzetli hem de sağlık açısından faydalıdır. Ancak tekrar ısıtılıp tüketildiğinde kanserojen nitrozaminlere dönen niratlar içerir.

 

3. Mantar

Protein, vitamin amino asitler açısından oldukça zengin olan mantarlar buna rağmen çoğu zaman sindirimde zorluk yaşatırlar. Eğer mantarları yeniden ısıtırsanız protein değerleri deşiğir. Mide şişkinliğine ve karın ağrısına sebep olur.

 

4. Yumurta

Omlet veya haşlanmış yumurtayı tekrar ısıtıp tükettiğinizde yumurta toksit hale gelir. Kalan yumurtanızı soğuk sandviç veya salataya ekleyerek tüketmeniz önerilir.

 

5. Pirinç

Pirinç protein, amino asit yönünden zengin bir besindir. Pilav pişirdikten sonra oda sıcaklığında bırakıldığında bile   bakteriler çoğalır. Bu durum gıda zehirlenmesine bile sebep olabilir. Pirinci mikrodalgada yeniden ısıtmak bakterilerin daha fazla çoğalmasına sebep olur. Bu yüzden pirinci pişirdikten sonra hemen tüketmeniz önerilir.

 

6. Tavuk

Yeniden ısıtılan tavuğun protein bileşenleri değişir. Sindirimde problemlerine sebep olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.