Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Kadın, Yaşam 21 Ocak, 19:00'de eklendi

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

 

   Ağız kokusu birçok insanın sorunudur. Özellikle iş hayatında insanlarla birebir diyalog içinde olanlar için ağız kokusu kabus haline gelir. Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Diş problemleri, midede oluşan hastalıklar, yanlış beslenme gibi birçok neden sayılabilir. İlk önce yapılacak iş, bir doktora başvurmaktır. Peki, geçici olarak ağız kokusu nasıl geçirilir?

 

Ağız kokusuna ne iyi gelir?

 1- Aç kalmayın

Sabah uyandığımızda neredeyse hepimizin ağzı kokmaktadır. Bunun sebebi bütün gece aç kalan midemizdir. Öğünleri zamanında yemeyi, ara öğünlerle midenizi desteklemeyi unutmayın. Özellikle sabah yapılan kahvaltının ağız kokusunu gidermede önemli bir yeri bulunmaktadır.

 

 2- Diş ipi kullanın

Ağız sağlığına çok dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için dişlerinizi düzenli fırçalamalı, dil temizliğinize özen göstermelisiniz. Diş ipi kullanarak da ağız sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Doğru diş ipi kullanımı ağız bakterilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

 3- Karanfil çiğneyin

Karanfil çiğnemek ağız kokusunun giderilmesinde en etkili yollardan biridir. Ağız sağlığınız içinde önemli olan karanfil, sindirime de yardımcı olacaktır. Günde 2 kez çiğneyebileceğiniz gibi yemenizde de hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca çayınıza da atıp güzel bir aroma vermesini sağlayabilirsiniz.

 

 4- Gargara yapın

Uykudan önce ağız ve diş sağlığınız için gargara yapmak önemlidir. Diş ipi kullanımında olduğu gibi gargara yaparak da bakterilerden kurtulabilirsiniz. Özellikle alkol içermeyen gargaralar tercih etmeye çalışın. Bunun yanı sıra doğal yollarla da daha sağlıklı gargara yapmanız mümkün. Yarım çay bardağı sirke ile yapacağınız gargara hem boğazınızın yumuşamasını sağlar. Hem ağzınızı dezenfekte eder. Ayrıca kekik suyuyla yapılan gargarayı diş hekimleri de önermektedir.

 

 5- Maydanoz çiğneyin

Eğer yemekte sarımsak yediyseniz ve kalabalık bir ortama girmek zorundaysanız maydanoz çiğneyebilirsiniz. Bu yöntemlerin geçici süreliğine yardımcı olduklarını unutmayın. Asıl nedenini bilmeden ağız kokusunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

sevgi demircan Aralık 18, 2017

ağız kosuna ne iyi geliyor acaba