Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Apple Mac’te Antivirüse Gerek Var mı? Mac’e Virüs Bulaşır mı?

Teknoloji 23 Ocak, 19:00'de eklendi

Apple Mac’te Antivirüse Gerek Var mı? Mac’e Virüs Bulaşır mı?

Mac bilgisayarların antivirüse ihtiyaç duyup duymadığı, yıllardır sorulan bir soru. Bu konuda ortalıkta çokca şehir efsanesi de dolaşıyor ve Macintosh işletim sistemine virüs bulaşmadığı iddia ediliyor. Mac’e Virüs Bulaşır mı? Aslında Apple Store web sitesinde ve forumlarda da bu defalarca iddia edildi ama tam anlamıyla gerçek olduğunu söyleyemeyiz.

Bu yılın başında yayınlanan raporlara göre, Mac bilgisayarlar giderek güvensiz hâle geliyor. Endüstrinin içinden kişilerin söylemlerine göre, Mac’ler eskiye göre virüs saldırılarına karşı daha savunmasız.

Neden Apple Mac bilgisayar antivirüse ihtiyaç duyar?

Mac OS işletim sistemleri de, tıpkı diğerleri gibi sanal korsanların hedefi haline gelebiliyor. Hatta sanılanın aksine, bu işletim sisteminde pek çok ciddi açık bulunuyor. Elbette suçlular Apple’ı daha az hedef alıyor ve Mac’te işleri de daha zor. Üstelik Mac kullanıcıları da diğerlerine oranla daha az ve bu da durumu değiştiren bir diğer etken.

Yine de, özellikle Windows 8 ile Windows 10 şimdiye kadar yapılan en güvenli işletim sistemleri ve Windows bu konuda çok yol kat etti. Bir yandan da Mac bilgisayarlar daha pahalı ve hâliyle kullanıcıları da daha zengin bir kitle oluyor. Zengin kitle demek, sanal korsanlar için daha çekici bir hedef demektir.

Dolayısıyla, sanılanın aksine artık Mac bilgisayarlar çok daha fazla hedef hâlinde ve hackerlar tarafından ele geçirilmek isteniyorlar. Eğer siz de Apple Mac sahibiyseniz, mutlaka antivirüs kullanmalısınız. Mac için önerebileceğimiz başarılı antivirüsler ise BitDefende Antivirus ve Norton Antivirus.

Elbette tam tersi açıklamalar da var ve 15 yıldır Mac kullanmasına rağmen, bilgisayarına hiç virüs bulaşmadığını iddia edenler de mevcut. Aslında haklılık payları da bir nebze var ve sebebi de şu: hala Windows kullanıcıları Mac kullanıcılarına oranla çok daha fazla. Bu yüzden de sanal korsanlar için daha bulunan bir hedefler. Aynı zamanda her ne kadar yeni sürümleriyle güvenlik risklerini çok düşük seviyelere indirse de, hala Windows bilgisayarlar Apple’ın Macintosh’una göre daha riskliler.

Yeni yazılar için takipte kalın Laflio.com

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Hdjsmdn Mayıs 16, 2017

Yav hehe windows daha guvenli,,6 senedir mac os x kullanicisyim,,reklam bile yemedim.15 sene windows kullandim 8 dahil,,turvati soluan vsvs ooh yol gecen hani mubarek sistem :))