Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Bebeğinizi Evcil Hayvanınızla Tanıştırmanın 7 Farklı Yöntemi

Hayvanlar 8 Temmuz, 14:00'de eklendi

Evinizin küçük üyesini evcil hayvanınızla tanıştırmak istiyorsunuz. Fakat iki tarafın da ne tepki vereceğini bilmiyorsunuz. Acaba bebeğiniz korkar mı? Evcil hayvan bebeğinize zarar verir mi? Aklınıza takılacak bu tür soruları araştırarak Bebeğinizi Evcil Hayvanınızla Tanıştırmanın 7 Farklı Yöntemi listesini hazırladık.

Tanışma Koku ile Başlasın

Yeni doğan bebeğiniz varsa ve evdeki evcil hayvanınızı onula tanıştırmağa hazırlanıyorsanız, bebekten önce evcil hayvanınızı bebeğin kokusu ile tanıştırın. Hayvanlar yakın çevresinde bulunan insanların kokularını tanır ve onlara karşı sert tepki vermez. Bebeğinize ait bir eşya veya giysiyi hayvanınıza koklatarak ilk adım atın.

Bebekleri Resimlerle Eğitin

Bebekler hayvanları resimlerle tanımağı öğrenirse evcil hayvanınıza da sevgi ile yanaşacak. Resimlerde farklı hayvanları göstererek onların nasıl arkadaş olduklarını anlatın.

Hayvanat Bahçesi

Gerçek hayatta görülen hayvanlar bebeklerde büyük sevinç ve heyecana sebep olur. Resimde gördükleri hayvanları hareket halinde görmek onları sevmeğe alıştırır.

Evcil Hayvanınız ve bebeğinizle yürüyüş

Evcil Hayvanınızı da alarak ailecek bir gün geçirin. Bebekler sürekli yakınlarında olanları tanır. Aile bireylerinin yanında hep görülen evcil hayvan bebeklerde korku hissini önler. Beraber zaman geçirmek tanışmak için iyi yöntemdir.

Oyun

En büyük evcil hayvanlar bile bebeklere oldukça hassas yaklaşır, ona zarar vermez. Bebeğinizi evcil hayvanınızla oyun oynamağa heveslendirin. Aralarındaki arkadaşlık paylaşılan bir oyunla başlasın.

Dokunma

Bebeğinizin evcil hayvanınızla tanıştırmanın diğer yöntemi onlara temas etmektir. Bebeğinize küçük elleri ile evcil hayvanınızı sevmesine, okşamasına yardımcı olun. Her iki taraf bir birinden zarar gelmeyeceğini anlayarak arkadaş olabilir. Özellikle hayvanlar temas olduğu zaman sahiplenmeği ve zarar vermemeği öğreniyorlar.

Tepkilere dikkat edin

Her bebek hayvanlara karşı aynı tepkiyi vermez. Bazı bebekler ilk günden korkmağa başlar. Aynı şey hayvanlar için de geçerlidir. Özellikle küçük evcil hayvanlar ve yavrusu olan evcil hayvanlar bu konuda çok hassaslar. Eğer her iki taraf aşırı tepki gösteriyorsa, korkuyor veya saklanmağa çalışıyorsa daha fazla bir ortamda bulunmayın. Biraz ara vererek tepkileri ölçün. Aşırı korku zarar vermeğe kadar uzanabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.