Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Çalışan Annede Yeterlilik Endişesi

Kadın, Yaşam 17 Ocak, 23:32'de eklendi

Çalışan Annede Yeterlilik Endişesi

 

Çalışan kadın olmanın yanında, çalışan anne olmak elbette daha zor. Doğum yaptıktan sonra, belli bir süre bebeği ile baş başa kalan ve ona iyice alışan anneler için, işe yeniden başlamak zorunda olmak oldukça can sıkıcı bir durumdur. İmkanı olan kadınlar ücretsiz izin kullanarak daha uzun bir zaman bebeğinin yanında kalmayı tercih eder. Ancak buna imkanı olmayanlar bebeği daha bir yaşına girmeden işe başlamak zorunda kalır.

 

Çalışan Annenin Yaşadığı Duygular Nelerdir?

 

Çalışan bir annenin yaşadığı en güçlü duygu suçluluk duygusu ve yetersizlik endişesidir. Çalışan annede yeterlilik endişesi gerçekten yıpratıcı bir süreçtir. Burada yapılması gereken mükemmeliyetçi anne olmaktan vazgeçmektir. Bebeğini evde bir bakıcıya ya da anneanne ya da babaanneye bırakarak işe gitmek zorunda olan anne için, bu durum hiç de kolay değildir. Anne bu durumda bebeği ile arasındaki bağın zayıflayacağını, bebeğinin kendisinden soğuyacağını düşünerek kendini suçlu hisseder. Yetersiz olduğunu düşünür, endişelenir, sürekli bir kaygı halindedir ve bu durumda da asla mutlu bir anne olamaz.

 

Peki ne yapmak gerekir? Öncelikle suçluluk duygusundan tamamen kurtulun ve kendinizi yetersiz hissetmeyin. Her şey olduğu kadar olsun, bazı işler eksik kalsın, siz de bir insansınız nihayetinde. Her anlamda yeterli olmayabilirsiniz. Ancak kesinlikle öncelik bebeğiniz olsun. Çünkü o bir daha bebek olmayacak, bu yaşlarını bir daha yaşamayacak ve size çok ihtiyacı var bu dönemde.

 

Onu bırakıp işe gitseniz de işten eve döndüğünüzde ilk olarak bebeğinize zaman ayırın ve onunla kaliteli vakit geçirin. Unutmamanız gereken önemli bir nokta da bebeğiniz sizden fiziksel olarak uzak olsa da aranızdaki bağ asla zayıflamayacaktır. O sizin varlığınızı her zaman hisseder. Bebek ile anne arasında ki bağ o kadar güçlüdür ki ikisi de birbirini zihinlerinde taşıyabilir.

 

Çalışan annelerde yeterlilik endişesi yaşanmaması için babalara da önemli görevler düşmektedir. Eşinin yükünü hafifleterek ve ona manevi anlamda destek olarak onu yaşadığı yetersizlik endişesinden kurtarabilir. Zaten yeterlilik endişesi daha çok, her şeyi tek başına yapmak zorunda kalan eşinden bu konuda destek almayan çalışan annelerde görülmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.