Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Ekonomi 11 Ocak, 08:00'de eklendi

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

 

Evlenmek isteyen çiftler için çeyiz hesabı açan bankalar mevcuttur. Çeyiz parası almak isteyen çiftler, bankalarda çeyiz hesabı açabiliyorlar. Bankaların bu konudaki temel şartlarından birisi açtıkları hesapta birikim yapılmasıdır. Bu nedenle evlenmek isteyen birçok genç çift çeyiz hesabı açmak için bankalara başvuruyor.

 

Çeyiz Hesabı Açmak için Bankaları İstediği Şartlar Nelerdir?

Genç çiftlerin devlet katkısı alarak çeyiz hesabından yararlanabilmesi için en az 3 yıl açılacak bu hesapta birikim yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda çiftlerin ilk evliliklerini yapıyor olmaları gerekiyor. Bankaların bir başka şartı ise evlenecek çiftlerin çeyiz hesabı açabilmesi için 24 yaşında başvuru yapıyor olmalarıdır.

 

Genç çiftlerin açacakları hesaplar katılım ve mevduat bankalarının yurt içi şubelerinde TL olarak hesap görecektir. Aynı zamanda düzenli ödeme koşulu da gerekiyor. Devlet destekli çeyiz hesabı açabilmek için 27 yaşından önce evlenildiğini gösteren evlilik cüzdanının ibraz edilmesi gerekiyor. Haksız olarak bu hizmetten yararlanıldığı ortaya çıktığı zaman gecikme faizi ile birlikte tutar sahibinden alınıyor.

 

 

Hangi Bankalar Genç Çiftler İçin Çeyiz Hesabı Açıyor?

Kamu mevduat bankaları arasında bulunan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank, Özel mevduat bankaları arasında bulunan Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank, Akbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Fibabank, Anadolubank ve Turkish Bank yer alıyor. Kamu katılım bankası olarak ise Ziraat bankası bulunuyor.

 

Özel katılım bankaları arasında yer alan Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Turkish Bank, Anadolubank ve Fibabank genç çiftlere çeyiz hesabı hizmeti veriyor. Çiftlerin belirtilen bu banka şubelerine başvurarak gerekli şartları karşıladıkları takdirde çeyiz hesabından faydalanabilirler. Açılan çeyiz hesapları ile birlikte genç çiftler açılan çeyiz hesaplarında 3 yıl boyunca birikim yapabilirler.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Nohut Nasıl Haşlanır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

0
0
20 Şubat, 15:06
Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

0
0
20 Şubat, 14:29
Şehriyeli Yoğurt Çorbası

Şehriyeli Yoğurt Çorbası

0
0
20 Şubat, 13:41
Yalancı Kelle Paça Çorbası

Yalancı Kelle Paça Çorbası

0
0
24 Kasım, 18:00
İki Kişilik Pizza Hamuru Tarifi

İki Kişilik Pizza Hamuru Tarifi

0
0
15 Ağustos, 13:50