Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı

Hayvanlar 16 Temmuz, 12:28'de eklendi

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

 

Dişi kediler 5-6 aylık olana kadar yavru kedidirler. Ergenliğine bu aylardan sonra girmeye başlarlar. Bu yüzden dişi kedilerde kısırlaştırma önemli bir sorundur. Dişi kedilerin kısırlaştırılması için en düzgün zaman ergenlik sonrası ve kızgınlık zamanı öncesidir ve özellikle doğum yapmadan öncedir. Bu zamanda kısırlaştırılan kedilerde, meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri gibi sağlık problemleri oluşma riski minimuma iner. Çiftleşmesi istenmeyen kedilerin kısırlaştırılması alınacak en doğru karar olcaktır.

 

Kısırlaştırmanın Aşamaları

 

   Dişi kedilerde kısırkaştırma erkek kedilere nazaran kısılaştırma operasyonu daha zor ve uzun geçer. Yumurtalıkların ve rahmin tamamımın alınması dişi kedilerin tekrar kızgınlığa girmemesi gereklidir. Sadece rahmin alınması, kedinin hamile kalmasını önler. Fakat yumurtalıklarla birlikte alınmaz  ise dişi kedi tekrar kızgınlık dönemine girecektir. Bu kararı verecek olan veterinizle sizsiniz.

Kısırlaştırma operasyonundan önce kedilere son 12 saat yemek verilmemelidir. Kediler kısırlaştırma operasyonunda narkozla uyutulurlar. Karın bölgesinden yaklaşık üç dikişlik bir operasyon gerçekleşir.  Fakat dikişlerin fazlalığı ve yaranın büyüklüğü nedeniyle tedavi süresi uzayabilir.

Operasyondan sonrasında, kedinizin kendine gelmesi yaklaşık olarak 1-2 gün sürebilir. Bu sırada veteriner hekimin muayenehanesinde bulunması oluşabilecek herhangi bir beklenmeyen durumda acil müdahale sağlanabilmesi için önemlidir. Eve getirilen kedinin bakımı da önemlidir. Temiz bir yere yatırılan kedi, tamamıyle kendine gelmeden asla yemek verilmemelidir. Kedinin dikiş bölgesini yalaması ve ısırması, kanamaya sebep olcağı için engellenmelidir.

 

Kısırlaştırmanın Yararları

 

  • Kısırlaştırmak yumurtalık kanserini imkansız hale getirir.
  • Rahim kanseri riskini de büyük oranda bir biçimde azaltmaktadır.
  • Kısırlaştırılmayan bir dişi kedi, yılda üç-dört kez kızgınlık dönemi geçirir kısırlaştırmayla bu dönemler engellenmiş olur.
  • Bir dişi çiftleşme olmadan birkaç kez kızgınlık dönemi atlattığında, depresyon, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Kısırlaştırma, bu tür tüm davranışları ortadan tamamen kaldıracaktır.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

farkli biri Ağustos 20, 2020

Tamam kisirlastirdiniz ama kedi bunu istiyor muydu? kediye sordunuz mu seni kisirlastiricaz diye? bi gun ailenizden biri gelip size sorma hakki tanimadan istemiyoruz deyip sizi kisirlastirsa hos olurmuydu? hayvanlar köleniz değil. onlari sahipleniyorsaniz misafir gibi arkadasiniz gibi sahiplenin. para verdim aldim istedigimi yaparim yaptiririm olmaz. lutfen farkina varin