Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Dünden Bugüne Android

Teknoloji 22 Ocak, 14:30'de eklendi

Android’in Gelişim Süreci

2003 yılında Android, Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından ortaya çıkarıldı. İşletim sisteminin amacı, dijital kameralar ve mobil cihazlardı. Kısa sürede büyük beğeni kazanan bu yazılım, akıllı telefonlara entegre edilmeye başlanınca rakipleri Symbian ve Windows Mobile için kötü günler başladı.

Fakat Android sallantılı günler geçirmeye ve para sıkıntısı yaşamaya başlayınca, firma Google tarafından 17 Ağustos 2005 tarihinde satın alındı. Bazı Android çalışanları işine Google’da devam ederken, bunların arasında Andy Rubin de vardı. Yeşil Android logosu Irina Blok tarafından tasarlanırken, beta sürüm de 5 Kasım 2007’de sunuldu.

Android 1.0

Android’in ilk herkese açık sürümü olan Android 1.0, 23 Eylül 2008’de sunuldu ve HTC Dream’de kullanıldı. İşletim sisteminde internet tarayıcısı, kamera desteği, Gmail senkronizasyonu, YouTube video oynatıcısı, Google Haritalar ve takvim bulunuyordu. 9 Şubat 2009’da ise Android 1.1 yayınlandı.

Android 1.5 Cupcake

Tarihler 27 Nisan 2009’u gösterirken, ortaya Android 1.5 Cupcake çıktı ve kendisiyle birlikte ‘tatlı isimleri’ geleneği başladı. Bu sürümde ilk defa widgetler tanıtılırken, artık MPEG-4 formatında video çekmek de mümkün olacaktı. Aynı zamanda rehberdeki kişilere fotoğraf ekleme seçeneği gelmişti.

Android 1.6 Donut

15 Eylül 2009… Ortaya Android 1.6 Donut çıktı ve WVGA (780X480) çözünürlük desteğiyle çok daha iyi gözüküyordu. Aynı zamanda galeri ve kamera gibi uygulamalar da daha iyi entegre edilmişti, fotoğraflar hızlıca çekilebiliyordu.

Android 2.0 Éclair

26 Ekim 2009’da ortaya Android 2.0 Éclair çıkarken, bu önemli güncellemeyle Microsoft Exchange e-posta desteği geliyordu. Aynı zamanda kısa mesaj özellikleri geliştirilirken, kayıtlı SMS ve MMS mesajları arayarak bulmak mümkündü.

Android 2.2 Froyo

20 Mayıs 2010’da çıkan Froyo, buzlu yoğurt manasına geliyordu. Çeşitli hız ve performans optimizasyonlarının yapıldığı Froyo’da USB bağlantısı ve Wi-Fi geliştirilmişti. Ayrıca artık cihazınızın mobil bağlantı üzerinden dosya indirmesini de engelleyebiliyordunuz.

Android 2.3 Gingerbread

Gingerbread güncellemesi 6 Aralık 2010’da çıkarken, kullanıcı arayüzü hem geliştirilmiş, hem de hızlanmıştı. İlk defa NFC’nin de geldiği sürümde otomatik barometre ve farklı sensörler desteği vardı.

Android 3.0 Honeycomb

22 Şubat 2011’de Google ilk defa tabletlere özel Android güncellemesi Honeycomb’ı tanıttı ve iki gün sonra da Motorola Xoom, bu işletim sistemiyle çıktı. Tabletlere odaklanan Android 3.0 Honeycomb, özellikle internet tarayıcılarına yeni özellikler ve incognito modu getiriyordu.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

18 Ekim 2011’de çıkan Android 4.0 Ice Cream Sandwich, Android 2.3 ve sonrası sürümler yüklü her cihazla uyumluydu. Bu sürümle klasör yaratmak, taşımak ve çeşitli komutlar vermek daha kolay hale gelmişti. Ayrıca kamera uygulaması da geliştirilmişti ve artık 1080p video kaydı destekliyordu.

Android 4.1 Jelly Bean

Meşhur Jelly  Bean, 9 Temmuz 2012’de çıkarken, asıl amaç kullanıcı arayüzünü hem performans, hem de özellikler yönünden geliştirmekti.

Ayrıca sesler için de çoklu kanal desteği gelirken, üçüncü parti uygulama launcherlar da daha stabil çalışmaktaydı. 13 Kasım 2012’de Android 4.2 çıktı.

Android 4.4 KitKat

31 Ekim 2013’te çıkan ve ilk olarak Nexus 5 ile tanıtılan Android 4.4 KitKat, estetikten çok performansa odaklanmıştı. Bu güncellemeyle birlikte Android hiç olmadığı kadar stabil bir hale geldi.

Android Wear

18 Mart 2014’te çıkan Android Wear, sadece akıllı saatler ve giyilebilir teknolojiler için üretilmiş bir işletim sistemiydi. Samsung’dan, LG’ye, Motorola’dan diğer akıllı saat üreticilerine kadar pek çok marka Android Wear kullandı ve kullanmaya devam ediyor.

 

Android 5.0 Lollipop

İlk olarak 25 Haziran 2014’te duyurulurken, 12 Kasım 2014’te de çıkış yaptı. Arayüzde ciddi değişimler gözlenirken, artık daha minimalist bir materyal tasarıma geçiş yapılmıştı.

Cihazların batarya ömrünü iyileştiren Android 5.0 Lollipop’u 5.1 sürümü 9 Mart 2015’te takip etti.

Android 6 Marshmallow

Resmi olarak 2015’in Mayıs ayında Google I/O konferansında duyurulsa da, cihazlara Ekim ayında geldi. Arama sonuçlarını iyileştiren, batarya yönetimi konusunda önemli bir güncelleme olan Marshmallow, aynı zamanda daha iyi bir parmak izi tarayıcısı tanımlaması sunarken, günümüzde de dünya üzerindeki Android cihazların yüzde 24’lük kısmında bu sürüm mevcut. Hatta şu an en çok kullanılan Android işletim sistemi de Android 6 Marshmallow olarak göze çarpıyor.

Android 7 Nougat

Ve tabii ki meşhur Nougat. Geçtiğimiz yılın Mart ayında betaya geçse de, resmi olarak Ağustos ayında yayınlandı. Marshmallow’a göre daha minimal bir tasarıma sahip olan Android 7 Nougat, bu işletim sistemine ilk defa split-screen modunu getirdi.

Nougat, henüz yeni sayılsa da giderek yayılmaya ve farklı markaların cihazlarına gelmeye devam ediyor.

Android 7 Nougat

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.