Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Elektronik Devreler Nasıl Haberleşir?

Teknoloji 25 Mayıs, 23:18'de eklendi

    İletişim istenilen mesajın alıcı ve verici arasında bilgi kaybı yaşanmadan iletilmesi ve kullanıcıya ulaştırılmasıdır. Devreler iletişim sağlayabilmek için kablolu veya kablosuz olarak iki kanal kullanırlar. Cep telefonlarımız, telsizler kablosuz iletişim yöntemlerini kullanırken bilgisayarlarımızın içindeki sistemler birbirleri arasında kablolu iletişim yöntemlerini kullanırlar. Her iki yöntem kullanılırken de belirli protokollere uyarak iletişimi gerçekleştirirler.

 1.Kablolu ve Kablosuz İletişim Nedir?

 

Kablolu iletişim kullanımı daha eskiye dayanan bir yöntemdir. İki cihaz arasında bilgi iletimi kablolar vasıtasıyla yapılır. Kablolar genel olarak 4 gruba ayrılır. Büküm kablolar telefonlarda genellikle gördüğümüz iki kablonun birbirine sarılmasıyla oluşan kablolardır. Düşük veri taşıyabilirler. Diğer bir kablo çeşitleri veri taşıyabilme kapasitelerine göre sırasıyla koaksiyel kablo, dalga kılavuzu ve fiber optik kablodur. Daha yüksek sayıda verinin gönderilebilmesi için daha yüksek kapasiteye sahip kablolar kullanılmalıdır.

 

Kablosuz iletişimde kablonun fiziksel sınırlamaları olmamasına karşın buradaki kısıtlayıcı unsur bant genişliğidir. Yani iletişim yapacak cihazın kullandığı frekans aralığının ne kadar geniş olduğu önemlidir. Elektronik cihazlar istedikleri frekansları kullanamazlar çünkü sadece bazı frekans aralıkları ücretsizdir ve özellikle ticari amaçla bir frekans aralığı kullanılmak istenildiğinde yüksek ücretler ödenmesi gerekir. Örneğin telekominikasyon şirketleri açılan 4G ihalelerinde daha geniş frekans bantları alabilmek yarışırlar. Buna karşın medikal, bilimsel ve sanayi alanında kullanılmak üzere belirli frekans aralıkları serbest bırakılmıştır.

 

 2.İletişim Protokolleri Nelerdir?

 

İki sistemin iletişimi için aynı protokolü kullanması gerekir, yani alıcı elektronik devrenin gönderici sistem ile sinyali aynı şekilde kodlaması gerekir aksi takdirde anlamlı iletişim sağlanamaz. Kısaca alıcının şifreyi çözebilmesi için doğru anahtarı kullanması gerekir. Bunun için protokoller çok önemlidir ve tüm dünyada aynı şekilde kullanılır. Bu protokoller iletişim sistemlerine göre çeşit çeşit geliştirilir. Örneğin kapalı alanlarda kullanılan iletişim protokolleri ile açık alanlarda kullanılan protokoller farklıdır. Bu protokoller uluslararası elektrik ve elektronik mühendisleri enstitüsü IEEE tarafından belirlenir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.