Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Evcil Hayvan Türleri Nelerdir?

Hayvanlar 18 Haziran, 01:47'de eklendi

Evcil Hayvan Türleri Hangileridir

 

İnsanlar uzunca bir süreden beri hayvanlar üzerinden belli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bunun içinde hayvanları evcilleştirmektedirler. İlk olarak yük taşıması ve seyahat edebilmek amacıyla atlar evcilleştirilmiştir. Daha sonra tarıma ve hayvancılığa geçilmesiyle birlikte köpekler tarlaları ve hayvan sürülerini koruması amacıyla evcilleştirilen bir diğer hayvan türüdür. Teknolojinin ilerlemesi ve medeniyetin gelişmesiyle birlikte hayvanlara ağır işlerde ihtiyaç azalmış ama insanların hayvanlarla olan ilişkileri azalmak yerine artış göstermiştir. Bu gün hayvanlar daha çok fiziksel işlerimiz yerine ruhsal ihtiyaçlarımızı karşılamaktadırlar, bize birer dost, birer can yoldaşı olmuş durumdadırlar. Bu özellikleriyle bugün birçok hayvan türü insanlar tarafından beslenmektedirler.

 

 

 EVCİL HAYVAN TÜRLERİ

 

Bu gün en çok beslenen evcil hayvan türleri kediler, köpekler, tavşanlar, kuşlar, balıklar olarak sayılabilir ve tabi bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Bu hayvan türlerinin evcil hayvan olarak seçilmesinin temel nedenleri evde ya da bahçede daha kolay beslenmesi, bakımlarının nispeten daha kolay olması, insana karşı daha yakın olmaları ve özellikle kediler ve köpeklerin insanlarla daha kolay bağ kurması sayılabilir. Yine de bu hayvanlar yanında çok sık olmasa da birçok hayvan insanlar tarafından evcilleştirilmiştir. Bunların içinde vahşi birçok insanın korktuğu timsah, aslan, kaplan, yılan, örümcek, kartal gibi hayvanlarda var. Zararsız olmalarına rağmen görüntü itibariyle çok sempatik ve tatlı bulunmayan bukalemun, kertenkele, kaplumbağa gibi hayvanlarda var. Bunun yanında birçok ülkede evcil hayvan türleri kültürlere göre değişmektedir.

 

 

 KÜLTÜRLERİN EVCİL HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

 

İlk örnek olarak çokta yabancı olmadığımız en azından eski filmlerde gördüğümüz ayının evcilleştirilmesini verebiliriz. Şuanda çok fazla sayıda olmasa bile Türkiye’de bir dönem ayıların evcilleştirilerek tef ve darbuka gibi çalgılarla oynatıldığını bilmekteyiz. Diğer bir örnek çöl ikliminin yaygın olduğu bölgelerde develerin evcilleştirilmesidir. Devenin çöl şartlarına en dayanıklı hayvanlardan biri olması ve aynı zamanda yük ve insan taşıması için elverişli bir yapıda olması onun tercih edilmesini sağlamıştır. Benzer şekilde yine Rusya gibi soğuk ülkelerde soğukla arası iyi olan Sibirya kurdu gibi hayvanlar tercih edilmektedir.

 

Hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişki gün geçtikçe daha sıkı bir hale gelmekte ve unutulmamalı ki hayvanlar sadece bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan birer eşya ya da makine değil, onlarında bizler gibi duyguları ve ihtiyaçları var. Bu yüzden önemli olan hangi hayvanı evcil hayvan olarak seçtiğimiz değil önemli olan onlarla dost olabilmemiz ve onların ihtiyaçlarını, sorumluluklarını eksiksiz bir biçimde karşılayabilmemiz gerekmektedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.