Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Evde Pul Biber Yapma Aşamaları

Kadın 3 Ocak, 09:00'de eklendi

Evde Pul Biber Yapma Aşamaları

 

 

Pul biber yapmak amacıyla ilk olarak pazardan veya halden alınan kırmızı biberler yıkanıp uygun şartlarda kurutulmalıdır. Biberler ya uygun bir yerde açık havada kurutulur ya da fırında kurutulabilir.

 

Hangi Biberden Daha İyi Acı Pul Biber Yapılır?

 

Bütün pul biberlerin yapım şekli aynıdır. Acı pul biber yapabilmek için cin biberi diye adlandırılan kırmızı ve çok acı olan süs biberler kullanılır. Bu biberlerin çekirdekleri küçük olduğundan çıkarmaya gerek kalmaz. İsteğe göre çıkarıla da bilir.

 

Tatlı Pul Biber Hangi Biberden Yapılır?

 

 

Tatlı pul biber için kapya biber diye adlandırılan etli, büyük, salçalık kırmızı biberlerin kullanılması daha uygundur. Bu biberlerin çekirdekleri büyük olduğundan kesinlikle çıkarılmalıdır.

 

Biberler Güneşte Nasıl Kurutulur?

Biberler yıkandıktan sonra suyu süzülür ve güneşte kurutulur. Süs biberleri biraz daha farklıdır. Bunları saplarından ipe dizip güneş gören bir yere asmak suretiyle de kurutabiliriz. Kapya biberler ise çekirdekleri çıkarılır ve yıkanıp suyu süzüldükten sonra bolca güneş alan bir yere serilen bezlerin üzerine serilir ve kurumaya bırakılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Kapya biberlerin kabukları yere gelecek şekilde dizilmelidir. Güneşte tam kuruyup kabukları sertleşinceye kadar bırakılır.

 

 

Biberler Fırında Nasıl Kurutulur?

Biberleri fırında kurutmak daha sağlıklı bir yöntemdir. Fırında kurutulan biberler çok hızlı su kaybederler. Biberler yıkanıp suyu süzüldükten sonra yaklaşık 70 derecede ısıtılmış fırında orta bölümde tel ızgaranın üzerine dizilir ve kurutulur.

 

Kurutulan Biberlerden Pul Biber Nasıl Yapılır?

Kurutulan biberler rondodan ya da blenderden geçirilip tamamen parçalanmaları sağlanır. Parçalanan biberler önceden ısıtılmış olan fırında 10 dakika kadar kurutulur. Bir kilo pul biberin içine iki yemek kaşığı zeytinyağı ve kaya tuzu ilave edilip karıştırılır. Daha sonra iki üç gün açık havada bekletilir ve cam kavanozda sağlıklı bir şekilde saklanır.

 

 

 

Evde Pul Biber Yapmanın Püf Noktaları

 

1. Evde acı pul biber yaparken özellikle acı biberle pul biber yaparken ellerin yanmaması için kesinlikle eldiven takılmalı ve yüze ya da başka bir yere dokunulmamalıdır.

2. Pul biberin orta düzey bir acılıkta olmasını isteyenler acı süs biberi ve kapya biberi karıştırabilirler. Ancak kapya biber kalın ve eti olduğundan ayrı ayrı kurutulup karıştırma işlemi yapılmalıdır.

  3. Güneşte kurutmak amacıyla ipe dizilen biberler aralıklarla dizilmelidir.

4. Açık havada kurutulan biberleri akşamları nem ya da çiğden korumak için içeriye alınmalı.

5.Güneşte kuruyan biberler nem veya küf oluşmasını önlemek için 60-70 derece fırında iyice kurutulması daha uygun olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

0
0
17 Aralık, 00:04
2 Kişilik Kakaolu Islak Kek Tarifi

2 Kişilik Kakaolu Islak Kek Tarifi

0
0
14 Ağustos, 12:00
Mısır Nasıl Haşlanır?

Mısır Nasıl Haşlanır?

0
0
10 Ağustos, 12:00
Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

0
0
8 Ağustos, 12:18
Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

0
0
25 Haziran, 00:21
Kolay Yayla Çorbası Yapılışı

Kolay Yayla Çorbası Yapılışı

0
0
9 Haziran, 02:24