Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Fip Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Belirti

Hayvanlar 9 Temmuz, 18:19'de eklendi

Fip hastalığı birçok kedi için ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa kedinizi teslim etmek istemiyorsanız eğer bu yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. İşte, Fip Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Belirti

1- Kediler üzerinde görülen fıp hastalıkları nedir?

Fıp hastalık carona olarak adlandırılan virüs mutasyonuna uğramış hali, kedi enfektesi ile bağışıklığını sistem zararı verme durumudur. Kedi türündeki canlılar için ölümcül olan bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Normal şartlarda corona virüsleri kediler için yalnızca ishal sebebi olarak tedavi edilerek çözümü bulunmakta olan virüs çeşitlerindendir. Kediler de çoğunlukla görülen bu fip hastalığı hakkında bilmeniz gereken 7 önemli belirti bulunmaktadır. Ama daha da agresif olarak bilinen “feline infectiou peritonitis” yani uzun hali ile fıp’e dönüşebilmektedir. Bu fıp virüsüne çevrilir. Fıp hastalığı bulaşıcı olan bir hastalıktır. Bu bulaşıcı hastalık, vahşi kediler ev kedileri gibi kedi ailesinde daha çok gözükebilir.

2- Fıp sebebi nedir?

Kediler çoğunlukla taşıdıkları corona virüsü mutasyonu ile uğraması ne sebebi olması tam da ne içinde bilinmemektedir. Kedilerin hepsi için geçerli olmamakla birlikte, bazılarında ise bu virüs mutasyon sebebi ile zarara sebep olmuyor.

3- Kediler için fıp belirtileri

Fıp hastalığı iki çeşitli halde seyre sahip olmaktadır. Bazı kedilerde ise daha ağır rahatsızlık geçirme sebebi öteki durumlarda etki durumları çok hafif olmaktadır. Belirtilerin arasında ise birden kiloda azalma, sarılık oluşumu, iştahta eksiklikler, gözde akıntı, burun akmaları, salya çıkartma, halsiz olma, karın şişliği, tüy kaybı ve tüylerde bulunan kötüleşme.

4- Hastalık bulaşma sebepleri

Kediler için bu virüs birbirinin dışkı ve teması ile kapılmaktadır.

5- Kedilerde fip kapma riski nedir?

Kedinizin sık bir durumda dışarı çıkma gibi bir durumu var ise bu hastalığı kapabilme durumu çok yüksek olmaktadır. Bu hastalığın aşı olma gibi bir durumu maalesef ki yoktur.

6- Fip hastalık tedavi olma durumu nedir?

Fıp hastalığı mevcut olan henüz bir aşı bulunamamaktadır. Bu hastalıkta olan kedi türü malesef genel olarak ölür. Ama bu hastalık için araştırmalar devam etmektedir.

7- Fip hastalık tespiti nasıl yapılır ve hangi testler yapılır?

Kediler için fip hastalıkları teşhisi gibi bir durumu olmamaktadır. Yapılmış olan testler içerisinde hiçbir şekilde kesinlik gösteren bir sonuç olmamaktadır. Hastalık tanı olarak otopsi yapılınca bulunabilmektedir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Zeynep ak Nisan 5, 2018

Benim kedim yaklaşık 1 yaşında 2 gündür ağzından salya akıyor gözleri çapaklanıyor ve akıyor burun akıntısıda var bu gün veterinete götürdüm iğne yaptı ama çok halsiz hiç uyanmoyor tüyleride fazls dökülüyor fib olabilirmi