Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

İnsan Kendini Nasıl Geliştirebilir?

Yaşam 18 Ocak, 00:00'de eklendi

İnsan Kendini Nasıl Geliştirebilir?

 

İnsan, şu dünya üzerinde yaratılmış canlılar içerisinde en kompleks ve en gelişmiş grubu oluşturur. İnsanın bu gelişmişlik doğası gereği ve de ihtiyaçları bağlamında birtakım gereksinimlere birtakım donanımlara sahip olması hiç şüphesiz kaçınılmazdır. Çünkü kişisel gelişim hayatını daha kolay daha verimli ve dinamik geçirebilmesi devam ettirebilmesi için bunlara sahip olması mecburi ve de çok önemlidir.

Bunun için bu anlattığımız husus bağlamında insanın kendisini geliştirmesi gerekir. Aynı doğar büyür gelişir ve ölür gibi birtakım zorunlu ve fıtri durumlar gibi insanın kendisini geliştirmesini de bu kategoriler deki gibi zorunluluğa sokmak abartı olmasa gerektir. Peki, bu hususu bahsettikten sonra akıllara şu soru gelmektedir; insan kendini nasıl geliştirebilir?

 

Kişisel Gelişim Nedir?

 

Kişisel gelişim, insanın kendi yapısına kendi doğal hal ve hareketlerine bünyesine hatta fiziksel ve duygusal karakterizel özelliklerine binaen şekillenen ve de buna göre inşa edilmesi yapılandırılması gereken bir durumdur.

Bunun sağlanması çok önemlidir çünkü insanın gelişmesi zamanla ailenin gelişmesine ailenin gelişmesi zamanla toplumun ve toplumun gelişmesi zamanla milletin ve devletin gelişmesi hatta insanlığın uygarlıkların gelişmesine olanak sağlayacaktır ve de çağdaş uygarlıklar zeminin de bu gelişmişlik hengamına yol açıp önünü genişletecektir.

 

Gelişim metotları

 

İnsanlar kendilerini geliştirmeleri bağlamında doğaldır ki tabi herkes kendisini bu kulvarda en iyi yine kendisi bilir tanır ve gerekli argümanları kendisi temin eder seçer. Ancak, insanlığın binlerce yıllık kültürü gelişim sürecine baktığımız zaman bu kişisel gelişim hengamında belli bazı ortak değerler belli bazı kültürle pişirilmiş aktarılmış vasıtalar bulunmakta olagelmektedir.

 

Bunları sıralarsak en başta;

 

1.Kitap okumak

 

Bol bol kitap okumak gerekiyor. Kitap okumak çok yönlü düşünmenizi sağlar, kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda diksiyonunuz düzelir ve hayal gücünüz artar.

 

2.Farklı coğrafyaları keşfetmek gezmek

Farklı yerleri keşfetmek, farklı kültürleri tanımak ve yeni insanlarla tanışmak size fazlasıyla fayda sağlayacaktır. Bu sayede algılarınızı geliştirmiş olursunuz. Kendinize olan güveniniz artar ve olaylara bakış açınız değişir.

 

3. Müzik ve sanatla uğraşmak

Herhangi bir sanat dalıyla ilgilenmek yaratıcılığınızı ön plana çıkaracaktır. Müzik dinlemek beyninizi biçimlendirmenizi ve duygularınızı ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır.

 

4. İnsanların bilgi birikiminden istifade etmek

Yeni insanlarla tanışmak yeni bir kitap okumak gibidir. Her insanın düşünce yapısı, bilgi birikimi, kültürü farklıdır. Paylaşarak fikir alışverişinde bulunarak ufkunuzu genişletip daha fazla sosyalleşebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.