Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kedi Bakımında Bilinmesi Gereken 5 Temel Madde

Hayvanlar 5 Temmuz, 01:04'de eklendi

Kediler en iyi evcil hayvanlardan biridir. Kedi Bakımı kolay olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Köpeklerin aksine sürekli dışarı çıkma alışkanlıkları yoktur. Miskin hayvanlar olarak bilinirler. İnsanlar üzerinde iyi etkileri vardır. Evin içindeki en ufak değişiklikte meraklanıp karıştırabilirler ve yaramazlık yapabilirler.

 

 Kedi Beslenmesi ve Mama Seçimi

 

Yavruyken eve aldığımız kediler, kuru mama alışkanlığı edindiği zaman kuru mamayla devam edilmelidir. Fakat kuru mama yanında arada bir yaş mama yemeyi severler. Mama seçiminde en önemli husus kedinizin yaşı ve boyutudur. Yaşına uygun mamalar satın alınmalı, su kabı mama kabıyla birlikte mutlaka konulmalıdır.

 Kedi Kumu ve Tuvalet Alışkanlığı

 

Kediler temiz hayvanlardır. Tuvalet eğitimini doğduklarında annesi tarafından edinirler. 2 aylık bir kedi çok rahat bir şekilde kedi kumunu ayırt edip alışkanlık haline getirebilir. Kedi bakımında kedi kumu seçerken kristal veya büyük taşlı kumlar seçilebilir. Küçük taşlı kumları eşelerken dökebilir ve rahatsız olabilirler. Kedinizin rahat ettiği kumu bulmak önemlidir.

 

 Tırmalama Tahtası

 

Kediler doğada koşmayı, zıplamayı, tırmanmayı severler. Bu nedenle evin içerisinde de içgüdülerini gerçekleştirmek isterler. Küçük bir tırmalama tahtası işini görecektir. Aynı zamanda çok çabuk uzayan tırnak yapıları nedeniyle tırnaklarındaki deriyi de temizlerler.

 

Yavru Kediler

 Tüy Değişimi ve Tarama

 

Kediler mevsim değişikliklerinde tüy dökerler ve değiştirirler. Mevsim geçişlerinde evinizdeki tüyler rahatsız edebilir. Fakat bir kedi fırçası size çok yardımcı olacaktır. Her gün tüyleri düzenli fırçalanan tüyler daha sağlıklıdır.

 Kedi Temizliği ve Şampuanlar

 

Kediler genellikle suyu ve şampuan gibi kimyasalları sevmezler. Sürekli yıkanması gereken evcil hayvanlar değillerdir. Kendilerini yalayarak temizlerler. Fakat bazı sağlık durumlarında veya tüylerine bulaşan zor maddeler sebebiyle yıkamak gerekebilir. Sudan hoşlanmayan kediler kuru şampuan yardımıyla taranabilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.