Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kedi Kumu Kullanımı

Hayvanlar 26 Temmuz, 21:40'de eklendi

Evde beslenen kedilerin en önemli eğitimlerinden biri de tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimlerini yerine getirmeleri için kuma ihtiyaçları vardır. Kedi kumu kullanımı hakkında bilgi sahibi değilseniz eğer aşağıda sırayla görebilirsiniz.

  • Kedinizin tuvalet kabını 7 cm yüksekliğe ulaşana kadar kedi kumu ile doldurunuz.
  • Kumu belli sıklıklarda kürekle temizleyiniz.
  • Topak şeklinde olan, kirlenmiş kedi kumunu asla tekrar kullanmayın. Çöpe atın.
  • Kumu her zaman 7 cm düzeyinde tutun.
  • Kumdan ziyade kum kabını da belli süre arayla temizleyin.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumu nasıl kullanılır öğrenmek isteyen kedi sahipleri için en dikkat edilmesi gereken şey  tuvalet kabındaki kumunu temiz tutmaktır. Kedinizin de kirli kumdan rahatsız olmaması ve hastalanmamasının en iyi yolu budur. Gün içerisinde birkaç defa kumu kontrol edip temizlemeniz gerekmektedir. İki çeşit kum vardır. Bunların temizliği ise ;

Kristal Silika kedi kumunda idrar kum tarafından hızla absorbe edilir.Bir eldiven,poşet veya kum küreği gibi bir malzemeyle kakayı aldıktan sonra poşetleyip çöpe atabilirsiniz.

Topaklanan bentonit kumunda ise kedi çişini yaptıktan sonra kum idrarı hızla emer ve topak şeklini alır. Yine kürek, eldiven gibi bir malzemeyle topakları ve kakaları alıp poşetleyip atabilirsiniz.

Kumu Ne Sıklıkla Temizlemeli?

Kumun değişim sıklığı, kullanılan kumun sıvıyı ve kakayı emme yeteneğine, kimyasal yapısına  , kedinin kumu kullanma sıklığına, idrar miktarına, idrarının fazla asidiklik dercesine ve fazla koku yapmasına bağlı olarak değişebilir. Kumun değişim sıklığını bu koşullara göre belirlemelisiniz.

Kumda kokunun oluşmaya başlaması değişim zamanının geldiğinin habercisidir.
Kedi kumu kullandıktan sonra kirlenmiş olan bölgedeki pisliğin hemen alınarak temizlenmesi kumun kullanım süresini artıracaktır. Özellikle taşlaşan ve topak şeklini alan kumların kullanılması bu işlemi kolaylaştıracaktır. Bu işlemi kum küreğiyle kolayca yapabilirsiniz.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

BİRGÜL TEZİL Ekim 5, 2018

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 10 aylık British Sorthair dişi kedim var, kuzenimin kızından aldığımda 6 aylık falandı ve kuma kakasını yaptıktan sonra asla üzerini örtmüyor, nasıl öğretebilirim?