Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Mutlu Evlilik İçin Eşinizle Doğru İletişim Kurun

Güncel 6 Ocak, 02:19'de eklendi

Mutlu Bir Evlilik İçin Eşinizle Doğru İletişim Kurun

Evlilik kararı, insanların hayatları boyunca aldıkları en önemli kararlardan biridir. Doğru insanla evlilik kararı almak, insanın tüm hayatını etkileyecek çok ciddi bir karardır. Ancak doğru insanla evlenmiş olmak, evlilikte bir takım sorunların oluşmayacağı anlamını da taşımamaktadır. Evlilikte çiftlerin yaptığı hatalar, doğru insanla yapılan evliliği bile sorunlu hale getirebilmekte, sonu boşanmaya bile götürebilmektedir.

Evlilikte sorunlara yol açan en büyük hatalardan bir tanesi, çiftler arasında kurulan iletişimin yeterli düzeyde olmaması ya da kurulan iletişimin yanlış kurulmasıdır. İnsanların ilişkilerinde doğru iletişim kurmaları her zaman büyük öneme sahipken, doğru iletişim kurmak evlilikte çok daha büyük bir etkiye sahip olarak çiftlerin karşısına çıkmaktadır.

 

Mutlu Bir Evlilikte Doğru İletişim Kurmanın Önemi Nedir?

Her evliliğin kendine özgü sorunları mutlaka vardır. Hiçbir evliliğin tartışmasız ve sorunsuz yürümemesi, oldukça normaldir. İnsan ilişkilerinde kişiliklerin karşılıklı olarak düştükleri anlaşmazlıkların, bir hayatı ve sorumlulukları paylaşan eşler arasında daha sık yaşanması kadar olağan bir durum yoktur.

Ancak birçok evli çift, karşılarına çıkan sorunların çözümü aşamasında, eşlerini anlamamakta, doğru ve yeterli bir iletişim kuramamakta ve bu durumda evlilikleri büyük bir çıkmaza sürüklemektedir. Birbiriyle konuşamayan ya da konuştuklarını doğru ifade edemeyen, sorun karşısındaki isteklerini ya da hissettiklerini tam anlamıyla karşısındakine aktaramayan eşler, bir süre sonra sorunlara çözüm bulamayacak, hatta birbirleriyle konuşmaktan bile kaçınır hale gelecektir.

 

Evlilikte Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Bir hayatı paylaşan eşlerin, doğru iletişim kurabilmelerinin ilk şartlarından bir tanesi, birbirlerini dikkatlice dinlemeleridir. Anlattığının son derece önemsenerek dinlendiğini fark eden bir eş, kendini daha değerli hissedecek, sorunların çözümünde daha duyarlı ve daha istekli olacaktır.

Doğru iletişim kurabilmek için, eşlerin empati kurmaları, eşinin konuyla ilgili hissettiklerini anlaması da, doğru bir iletişim kurmak için önemli etkenlerden biridir. Empati kuramayan ve karşısındaki kişinin konuyla ilgili ne yaşadığını ya da ne istediğini anlamayan bir kişi, sorunların çözümünde doğru kararlar alamayacaktır. Eşlerin sorunların çözümüne odaklanmak yerine, kendini haklı çıkarma istediği de, doğru iletişim kuramamanın nedenleri arasındadır. Bu nedenle çiftlerin kimin haklı olduğunu ortaya çıkarmak yerine, sorunların çözümünü hedeflemeleri gerekmektedir.

 

Tartışma sırasında çiftlerin birbirine karşı seslerini yükseltmeleri, konuşmalarda net bir tavır sergilememeleri, büyüyen tartışmaya ara vermek yerine devam etmeleri de, doğru iletişim kurmalarına engel olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

0
0
17 Aralık, 00:04
Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?

0
0
17 Şubat, 21:55
3 2 1 Poğaça Tarifi

3 2 1 Poğaça Tarifi

0
0
23 Kasım, 20:36
Fırında Köfte Patates Tarifi

Fırında Köfte Patates Tarifi

0
0
22 Kasım, 17:50
Tahinli Kurabiye Tarifi

Tahinli Kurabiye Tarifi

0
0
22 Kasım, 16:37
Kabak Nasıl Haşlanır?

Kabak Nasıl Haşlanır?

0
0
13 Ağustos, 12:00
Fırın Poşetinde Tavuk Baget Tarifi

Fırın Poşetinde Tavuk Baget Tarifi

0
0
11 Ağustos, 11:36
Kediler Mamasını Neden Örter?

Kediler Mamasını Neden Örter?

0
0
28 Haziran, 22:38