Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Regl Sancısından Kurtulmanın Yolları

Kadın, Yaşam 10 Ocak, 20:00'de eklendi

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

 

Her ay karşılaştığımız bu sancılı dönem bazı kadınlarda çok şiddetliyken bazılarında ise daha hafif geçiyor. Genelde adet kanamasıyla birlikte başlayan ağrılar, kanamadan bir gün önce de kendini hissettirebiliyor. Uzmanlar bu regl sancıların aslında kadının yumurtalıklarının sağlıklı olduğunu söylüyor.

Tabi sinir, gerginlik, mide bulantısı, mide krampları bunların önüne geçmek pek de kolay değil. Bunları azaltmak için bir nebze de olsa sizi rahatlatacak, ilaç kullanmadan ağrılarınıza karşı koyacak önerileri derledik.

 

1. Sıcak Su Torbası Candır

Karnınıza sıcak su torbası koymanız sizi rahatlatacaktır. (Yalnız sıcak suyu karnınızda çok bekletmeden ara ara koyun. Mide rahatsızlığınız, iltihaplanma gibi bir durum varsa vücudunuza yayılabilme ihtimali söz konusu olabilir.) Bununla birlikte karnınızı ovarak halka halinde ritmik masaj yapmanızda çok etkili olacaktır.

 

2. Ayaklarınızı Sıcak Tutun

Isınmak için ayaklardan başlamak gerekir. Ayaklarınızı sıcak tutmadığınız zaman tüm vücudunuzuda ısıtmak güç olacaktır. Yünlü çorap giyin. Ayaklarınızı sıcak suya koyun veya sıcak su torbasını da koyabilirsiniz. Sıcak su damarlarınızı açarak sizi gevşetecektir.

 

3. Bitki Çayı İçin

Özellikle zencefil çayı karın ağrılarını kesici yönüyle biliniyor ve mide gazını alıyor. Ihlamur da aynı şekilde rahatlatıp gevşetecektir.

 

4. Ilık Duş Alın

Ilık duş kaslarınızı gevşetip damarlarınızı açarak sizi rahatlatacaktır.

 

5. Sigaradan Uzak Durun

Sigara damarlarınızın tıkanmasına etki eder. Bu da kan akışınızı yavaşlatır. Sizin daha sancılı dönem geçirmenizi sağlar. Sigaradan uzak durun.

 

6. Yatış Pozisyonunuzu Ayarlayın

Kıvrılarak (Fetus pozisyonunda) yatın. Böylelikle karnınızdaki sancılar daha aza indirgenmiş olacak.

 

7. Egzersiz Yapın

Sizi yormayacak egzersizleri yapabilirsiniz. En güzeli yürüyüş yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

 

8. Çikolata Yeyin

Kadınlar bu dönemde tatlıya fazlasıyla istek duyar. Enerji yakımı normal günlere göre daha fazla olduğu regl döneminde vücudun enerji eksikliğinin giderilmesi gerekir. Ayrıca kan şekerinizi de dengelemek için çikolata yiyerek mutluluk hormonunuzu zirveye çıkarın. Böylelikle hem gerginlikten uzaklaşmış, hem de enerji ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

 

Tüm bu yaptıklarınız işe yaramıyorsa, sancılarınız tükenmek bilmeyip size zehir gibi bir gün yaşatıyorsa ağrı kesici alın. O da fayda etmezse cerrahi müdaheleye başvurun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.