Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Teknoloji Harikası Tesla Elektrikli Araç

Otomobil, Teknoloji 11 Ocak, 20:00'de eklendi

Teknoloji Harikası Tesla Elektrikli Araç

Artık hepimiz biliyoruz ki araç yakıtı olarak kullanılan petrol bütçemize ve en önemlisi çevreye çok büyük zararlar vermekte. Petrolle çalışan otomobillere alternatif olarak üretilmiş olan elektrikli otomobiller de son yıllarda oldukça revaçta ve gelecek vaat etmekte. Elektrikli otomobillerin kullanımı oldukça avantajlı. Yakıt olarak elektrik kullanılması sebebiyle çevreye zarar vermemesi, diğer otomobillerle kıyaslandığında aynı yolu 5-7 kat daha ucuza gidebiliyor olması ve teşvik sebebiyle vergi oranının %3 olması elektrikli otomobillerin kullanım avantajlarının başında geliyor. Aynı zamanda 2020 yılına kadar elektrikli otomobillere sahip olma, kullanma maliyetinin benzinli otomobillerle eşit seviyede olması hedefleniyor.

 

Son yıllarda elektrikli araç üretiminde aktif rol oynayan marka olan Tesla ürettiği otomobillerle müşterilerinde hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Firmanın satışa sunacağı otomobillerden biri de Tesla Elektrikli Araç. İlk tanıtım 31 Mart 2016’da, ikinci tanıtım 19 Ekim 2016 tarihinde California’da yapıldı. Firma aracı tanıttığı günden itibaren sadece bir kaç gün içinde 280.000 sipariş aldı. Aracın boyutu firmanın daha önce ürettiği model S e göre %20 daha küçük.

Tesla Elektrikli Araç 3 Özellikleri

Öncelikle modelde güvenliğe son derece önem verildi ve güvenlik son teknolojiyle donanımlandırıldı. Bunun yanı sıra tek bir defa şarj olan aracın en az 340 km gidebilmesini hedefleniyor. 6-7 saniyeden kısa sürede 0-100km/s hızlanabilecek olan Tesla Elektrikli Araç 3 autopilot donanımı ile üretilecek. Bu sayede çarpışma önleme ve güvenlik özellikleri autopilot olan bütün araçlarda mevcut olacak. Aracın orta bölümünden itibaren cam mesafesi oldukça geniş.

 

Arka koltuklar katlanabilirken, aracın ön ve arka kısmında iki adet bagaj bulunuyor. Aracın teslimleri 2017 yıl sonunda ABD’de başlayacak. Otomobilde kullanılan alaşım alüminyum ve çelik karışımı. Sürtünme katsayısı 0.21 ve araçta hava süspansiyonu bulunuyor. Çekici aksamı takma seçeneği var ve hız vb. bilgiler ön cama yansıtılacak şekilde üretim yapılmakta. Autopilot mevcut şekilde üretilen otomobilin zaman içinde tam otonom şürüşe, geliştirilerek hazırlanması sağlanacak.

 

Tesla Elektrikli Araç Ülkelere Göre Fiyatları Tesla Elektrikli Araç 3 giriş modeli ABD’de 70.000 $ Avrupa’da 70.100 € olarak belirlenmesi tahmin edilirken, çevre dostu ve teknolojinin sınırlarını zorlayan bu muhteşem otomobilin Türkiye satış fiyatının ise KDV dahil ortalama 95.000 € olması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.