Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Telefonum Patlar mı? Telefon Patlaması Nasıl Engellenir?

Teknoloji 20 Ocak, 19:00'de eklendi

Telefonum Patlar mı? Telefon Patlaması Nasıl Engellenir?

Geçtiğimiz senenin sonlarında yaşanan Samsung Galaxy Note 7 patlama fiyaskosunu hatırlıyorsunuzdur. Eğer ‘Telefonum patlar mı?’ diye düşünüyorsanız, endişeniz makul demeliyiz. Cihaz pek çok patlama vakasıyla karşılaşmıştı ve bunun önüne geçemeyen Koreli üretici Samsung da, tüm Galaxy Note 7 model telefonları piyasadan çekme kararı almıştı.

Telefon bataryaları neden patlar?

Bu oldukça karmaşık bir soru ve cevap vermek de zor çünkü telefon bataryasının patlamasının birden fazla sebebi var. Üstelik davalarla uğraşan Samsung dahi henüz kamuoyuna patlamaya dair net bir açıklama yapabilmiş değil.

Buna rağmen firma soruşturmada sona yaklaştığını ve araştırmaya devam ettiğini dile getirmişti. Daha önce Note 7 bataryasının patlama sebebi olarak cihazın çok dar tasarımı sebep gösterilmişti. İddialara göre, bataryaya çok fazla basınç oluyordu ve bu da cihazın hata vermesine yol açıyordu. Lityum-ion tür bataryalarda sorun yaşanmasının iki ana sebebi var.

Bunlardan ilki, bataryanın kırılma, delinme gibi çeşitli hasarlar alması. Bu durum genellikle telefon yere düştüğünde yaşanıyor ve bataryada kısa devreye yol açabiliyor. İlk başta fark etmeseniz de, günü geldiğinde telefonda potansiyel patlama riski oluşuyor.

Diğer batarya patlama sebebi ise şarj sorunlarına bağlı olarak telefonun alev alması. Note 7 model cihazlarda işlerin yolunda gitmemesi de muhtemelen buna bağlıydı. Bataryanın alev alması genellikle şarj esnasında meydana gelen fazla ısıyla gerçekleşiyor. Isı çoğaldıkça, cihazda kısa devre oluşuyor ve batarya da hızlı bir şekilde soğutma sağlayamıyorsa, zincirleme reaksiyon hız kazanıyor ve ortaya bu felaket çıkıyor.

Batarya patlaması nasıl engellenir?

İlk olarak, hala Galaxy Note 7 sahibi olmak gibi bir hata yapmadığınızı düşünüyoruz. Ardından, telefon bataryanızın güvenliğini sağlamak için şu ipuçlarını verebiliriz:

  • – Doğru şarj aletini kullanın. Orijinal şarj aletlerinden şaşmayın ve binlerce TL verdiğiniz telefonunuzu riske atmayın.
  • – Şarj işlemi bittiğinde, telefonunuzu şarjdan çıkarın ve gereksiz ısıdan koruyun.
  • – Güvenli bir yerde şarj yapın. Kesinlikle telefonunuzu yatağınızın, yastığınızın yanında şarj etmeyin.
  • – Şarj esnasında telefonunuzun kılıfını, koruyucusunu çıkarın. Aksi takdirde fazla ısınma olacaktır.
  • – Doğrudan güneş ışığından korunun. Telefonunuzun üzerine vuran güneş ışığı, bataryada aşırı ısınmaya yol açacaktır.
  • – Basınç uygulamayın. Telefona uygulayacağınız ekstra baskı-basınç, bataryaya da zarar verecektir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.