Tam Kıvamında Sütlaç Tarifi

Fırında Çöp Şiş Nasıl Yapılır?

Nohut Nasıl Haşlanır?

Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır?

Uyku Düzensizliği Kilo Aldırır Mı?

Yaşam 17 Nisan, 00:53'de eklendi

Uyku Düzensizliği Kilo Aldırır mı?

 

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürmek istiyorsanız uyku düzeni bunun için en önemli etkendir. Uyku tüm canlılar için bir ihtiyaç olduğu gibi insan için ihtiyaçtan öte artık yaşam kalitesini belirleyen bir kavram haline geldi.

Düzenli Uykunun Yararları Nelerdir?

 

Düzenli uyku sadece beden sağlığı için değil sinir sistemi için de önem teşkil eder. Uykunun düzenli ve kaliteli alınması insan vücudunu yeni baştan onarır. Bu süreçte gün içinde daha enerjik, iş gücünüzde daha aktif ve birey olarak yeterli hisseden, stresin sonuçlarına çok daha az derecede maruz kalan bir kişiye dönüşürsünüz. Eş zamanlı olarak düzenli uyku sinir sistemindeki organizmanın büyük bir kısmını kaplayan iskelet, dolaşım sistemi ve kas solunumunu ciddi oranda onarır. Halbuki düzensiz uyku vücudun biyolojik saatini sekteye uğratır buna istinaden uyku bozukluğunun insan sağlığı üzerinde olumsuz sonuçları vardır. Yemek sonrası kan şekerinde ani düşüş, yavaş bir metabolizmaya sahip olunması ve pankreasın yeteri düzeyde insülin üretmemesi gibi birçok olumsuz sonuç sıralanabilir.

 Düzenli ve Kaliteli Uyku süreci Nasıl Sağlanır?

 

Öncelikle kişi kaç saat uyuduğunu, hangi zaman aralıklarında uyuduğunu ve verimli uyku alıp almadığını net bir şekilde biliyor olmalıdır. Sorunun nereden kaynaklandığının farkındalığı içinde olunursa çözüm aşamasına rahatlıkla geçilebilir. Disiplinli olarak net ve her gün aynı saatlerde uyumak önemli bir detay çünkü her gün aynı saatlerde uyku alındığı zaman zaman beyin vücudun biyolojik saatini belirleyecektir. Aynı zamanda bu disiplini kazanmış olmak kişinin huzuru ve güne erken başlaması için güzel bir olanak olacaktır. Güne erken başlamak insana biyolojik saatinin önemini, kişinin kendisine yetebilir olduğunu ve hayat süreci içerisinde işe yarar olduğunu hatırlatır. Yaptığı işle ilgili anlamlı ve derin yaratıcılık özelliğini sergiler, başarılı olma seçeneğini yükseltir. Bu sonuçların sağlanabilmesi için ek olarak yatak odasında televizyon, telefon ve oyun oynamak gibi insan beynini yoran aynı zamanda uyku kaçıran etkenlerden uzak durulması özellikle tavsiye edilir. Son olarak geç bir saatte uykuya geçiş yapılsa bile sabah erken kalkmak, gün içinde bedeni yoran aktiviteleri zamanımıza dahil etmek biyolojik uyku saatimizin düzene girmesi için bize katkı sağlayacaktır.

 

Düzensiz Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri nelerdir?

 

Uykudan önce yemek tüketmek ve uyuyamıyor olmaktan yakınmak en sık rastlanan hatadır. Hemen uykudan önce yemek yemeyi bırakmalı ve biyolojik saatinizi düzene sokmalısınız. Düzensiz uyku aşırı kilo kaybına, hastalıklara ya da tam tersi kilo alımına sebep olur çünkü metabolizma yavaşlar. Hatta sizi depresyona bile sokabilir. Bedeninizi ve hayatınızı forma sokmak istiyorsanız düzenli uyku şart dolayısı ile uyku öncesi sıcak bir duş ve hafif egzersizler hem kilo kontrolünüze hem de ruhunuza çok iyi gelecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.